Palm Trees

Kā nosaka Zemes vecumu?

 

Esmu lasījusi, ka Zeme radusies pirms 4,6 miljardiem gadu, bet kā zinātniekiem ir izdevies to noteikt?

Jautā Līva Eglīte

Jautājums par to, cik sena ir Zeme, nodarbinājis zinātniekus gadsimtiem ilgi, tomēr tikai 20. gadsimta sākumā viņi ieguva rīku, kas ļauj objektīvi noteikt dažādu materiālu vecumu. Šis rīks ir radiometriskā datēšana. Metodes pamatā ir fakts, ka radioaktīvie izotopi sabrūk noteiktā, nemainīgā ātrumā. Tādējādi, salīdzinot attiecīgā radioaktīvā izotopa daudzumu ar tā sabrukšanas produktu daudzumu, ir iespējams aprēķināt, piemēram, iežu vecumu.

Radiometriskajā datēšanā var izmantot dažādus radioaktīvos izotopus. Vislabāk zināmā ir radioaktīvā oglekļa-14 metode, ko izmanto organiskā materiāla vecuma noteikšanai. Savukārt, lai noteiktu Zemes senāko iežu vecumu, ir nepieciešami radioaktīvie izotopi, kas sabrūk ļoti lēni. Šim nolūkam visbiežāk izmanto urāna–svina metodi, kuras pamatā ir urāna-235 un urāna-238 sabrukšana attiecīgi par svinu‑207 un svinu-206.

Skaidrs, ka Zeme ir vismaz tik sena, cik senākie tās ieži. Senākais Zemes iezis, kāds ģeologiem ir zināms, ir gneiss no Kanādas ziemeļrietumiem, kura vecums ir aptuveni četri miljardi gadu, savukārt atsevišķi minerāla cirkona kristāli no Austrālijas ir datēti kā 4,3 miljardus gadu seni. Tomēr Zeme ir ģeoloģiski aktīva, tāpēc paši senākie ieži visdrīzāk nav saglabājušies līdz mūsdienām. Attiecībā uz Mēness iežiem šādas problēmas nav, un senākie kosmisko misiju Apollo un Luna pārvestie Zemes pavadoņa iežu paraugi ir datēti kā 4,4–4,5 miljardus gadu seni. Izpratni par Zemes vecumu palīdz veidot arī meteorīti, kas cēlušies no citiem Saules sistēmas objektiem, jo visa sistēma veidojās vienlaikus. Amerikāņu ģeoķīmiķis Klērs Patersons jau 1956. gadā pēc Diablo kanjona meteorīta fragmentu izpētes secināja, ka Zemes vecums ir 4,55 ± 0,07 miljardi gadu. Tas ir ļoti tuvu mūsdienās pieņemtajai vērtībai – 4,54 ± 0,05 miljardi gadu.

@2016 Dienas Žurnali

01_IZ_2020-09.jpg
  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle