@2016 Dienas Žurnali

Vai siekalas mazina sāpes?

 

Vai taisnība, ka siekalas darbojas kā dabisks pretsāpju līdzeklis?

Jautā Dita

99,5% no siekalu sastāva veido ūdens. Atlikušie 0,5% ir gļotviela mucīns, dažādi enzīmi, kas, piemēram, palīdz šķelt ogļhidrātus, un citas vielas. Siekalas mitrina mutes dobumu, palīdz norīt ēdienu un atvieglo brūču sadzīšanu – mutes gļotādas ievainojumi dzīst ātrāk nekā līdzīgas traumas citur ķermenī. Ne velti savainoti dzīvnieki mēdz laizīt brūces.

2006. gadā franču zinātnieki no Pastēra institūta atklāja siekalās arī vielu, kas mazina sāpes, un nosauca to par opiorfīnu. Šī viela nomāc (inhibē) enzīmus, kas noārda enkefalīnus. Enkefalīni ir organisma paša sintezēti sāpju vadītājceļus inhibējoši peptīdi, kas aktivizē opiātu receptorus un tādējādi neļauj sāpju signāliem sasniegt smadzenes. Laboratorijas pētījumos ir atklājies, ka opiorfīns remdē sāpes sešas reizes efektīvāk nekā morfīns, taču atšķirībā no morfīna tam nav nelabvēlīgu blakņu.

Opiorfīna atklāšana sekoja pēc tam, kad līdzīgas iedarbības vielu, sialorfīnu, atklāja žurku siekalās. Pirmais sāpju veids, kura mazināšanā tika pierādīta opiorfīna efektivitāte, bija pēcoperāciju sāpes, bet pētījumi par tā ietekmi uz dažāda veida sāpēm joprojām turpinās. Zinātnieku grupas vadītāja Katrīna Ružo uzskata, ka opiorfīnam ir liels potenciāls, piemēram, neiropātisko sāpju gadījumā, kad morfīns vairs nepalīdz.

  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle