Waving

Kur pasaulē dzīvo visīsākie cilvēki?

 

Zināms, ka latvieši ir viena no garākajām nācijām pasaulē, bet kur cilvēku augums ir vismazākais?

Jautā Māris Uļģis

2016. gadā zinātnieku komanda Londonas Imperiālās koledžas speciālistu vadībā publicēja vērienīgu pētījumu, kurā salīdzināja cilvēku auguma garuma attīstību 100 gadu laikā 200 pasaules valstīs un atkarīgajās teritorijās. Zinātnieki bija apkopojuši datus par 18,6 miljoniem cilvēku, izmantojot 1472 datu avotus. Šis pētījums guva plašu ievērību pasaulē un sevišķi Latvijā, jo tajā atklājās, ka Latvijas sievietes ir garākās pasaulē, savukārt vīrieši ierindojas ceturtajā vietā aiz Nīderlandes, Beļģijas un Igaunijas pārstāvjiem. 

Pagājušā gada nogalē šī pati zinātnieku grupa ietekmīgajā zinātniskajā žurnālā The Lancet publicēja vēl apjomīgāku pētījumu. Šoreiz viņi analizēja datus no 2181 pētījuma, kuru kopējais dalībnieku skaits bija 65 miljoni. Jaunākajos rezultātos Latvija tik ļoti neizceļas – sieviešu konkurencē atrodamies piektajā vietā, savukārt vīrieši ir astotajā pozīcijā.

Saskaņā ar jaunākajiem datiem visīsākie vīrieši dzīvo Dienvidaustrumāzijā un Melanēzijā. Austrumtimoras vīriešu vidējais auguma garums ir tikai 160,1 centimetrs – par 8,7 centimetriem mazāk nekā Latvijas sievietēm. Austrumtimorai seko Laosa, Zālamana salas un Papua-Jaungvineja. Savukārt visīsākās sievietes (vidēji 150,9 centimetri) dzīvo Centrālamerikas valstī Gvatemalā, kurai seko Āzijas valstis Bangladeša, Nepāla un Austrumtimora.

Šo pētījumu pamatmērķis gan ir dziļāks par vienkāršu samērīšanos. Cilvēka augumam ir arī medicīniska nozīme. To ietekmē gan iedzimtība, gan augšanas apstākļi, piemēram, pilnvērtīgas pārtikas pieejamība un slimības. Lielāks augums korelē ar mazāku risku saslimt ar sirds un asinsvadu vai elpceļu slimībām. Garākām sievietēm un viņu bērniem ir mazāks risks piedzīvot komplikācijas dzemdībās vai pēc tām. Savukārt īsākiem cilvēkiem ir mazāks risks saslimt ar dažiem vēža paveidiem, piemēram, kolorektālo (resnās un taisnās zarnas), krūts un olnīcu vēzi.

  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle