Balance

Kāpēc ar aizvērtām acīm ir grūti noturēt līdzsvaru?

 

Kad vingroju noteiktā pozā, piemēram, četrrāpus ar vienu izstieptu roku un kāju un aiztaisu acis, es nevaru noturēt līdzsvaru, savukārt ar vaļā acīm tas ir viegli. Kāpēc ir šāda atšķirība?

Jautā Ligita Žukovska

Redzei patiešām ir liela nozīme līdzsvara saglabāšanā, un par to ikviens var pārliecināties arī bez sarežģītām vingrošanas pozām, pietiek pamēģināt nostāvēt uz vienas kājas ar aizvērtām acīm. Ar vaļā acīm šī poza vairākumam cilvēku nesagādā nekādas grūtības, savukārt ar aizvērtām acīm ķermenis, visticamāk, sāks grīļoties jau pēc pāris sekundēm, ja vien cilvēks nav īpaši trenējies.

Ikdienas situācijās mums nav sevišķi jāpiedomā pie līdzsvara saglabāšanas, organisms ar to lieliski tiek galā pats, savā starpā sadarbojoties vairākiem orgāniem un to sistēmām. Galvenais līdzsvara orgāns ir vestibulārais aparāts, kas atrodas iekšējā ausī. Tas sastāv no trim pusloka kanāliem un plēves labirinta maisiņiem, kuros atrodas īpašs šķidrums – endolimfa.

Vestibulārā aparāta sūtītos signālus smadzenes apvieno ar redzes ainām, kas ļauj vizuāli novērtēt ķermeņa stāvokli attiecībā pret apkārtējo vidi, un signāliem no īpašiem proprioreceptoriem, kas atrodas ādā, muskuļos un locītavās un ļauj sajust ķermeņa novietojumu telpā, kustības un dažādu ķermeņa daļu savstarpējo orientāciju. Visa šī informācija nonāk smadzeņu stumbrā, kur tiek apvienota ar dzīves laikā apgūto informāciju no koordinācijas centra smadzenītēs un smadzeņu garozas centriem, kas saistīti ar atmiņu un citām kognitīvajām funkcijām. Vienkāršām, ikdienā bieži izmantotām darbībām, piemēram, stāvēšanai uz abām kājām vai iešanai, parasti pietiek ar vestibulāro aparātu un poprioreceptoriem, tāpēc tās var paveikt ar aizvērtām acīm, savukārt, lai bez piepūles nostāvētu uz vienas kājas vai veiktu sarežģītākus līdzsvara vingrojumus, parasti ir nepieciešama arī redze.

@2016 Dienas Žurnali

  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle