Full Moon

Kāpēc meteorītu krāteri ir apaļi?

 

Mēness un Marsa virsmu klāj meteorītu krāteri, bet kā tie ir ieguvuši faktiski ideāla apļa formu? Meteorīti taču krīt pa dažādām trajektorijām, tāpēc krāteru formai vairākumā gadījumu vajadzētu būt eliptiskai.

Jautā Māris Uļģis

Ja stikla lodīti iemet irdenās smiltīs, tās atstātais nospiedums ir tieši atkarīgs no lodītes krišanas leņķa. Jo šaurāks leņķis, jo izstieptāks būs nospiedums. Šķiet, līdzīgi vajadzētu būt arī ar meteorītiem un to krāteriem, tomēr starp stikla lodīti un meteorītu ir vairākas būtiskas atšķirības.

Galvenais iemesls tam, kāpēc meteorīti veido apaļus krāterus, ir to milzīgais pārvietošanās ātrums un līdz ar to arī kinētiskā enerģija. Kad liels meteorīts ietriecas planētas vai pavadoņa virsmā, enerģija atbrīvojas sprādziena veidā, radot krāteri, kas ir daudz lielāks nekā pats meteorīts. Tāpēc meteorītu krāteru veidošanās nav pielīdzināma stikla bumbiņas nospiedumam smiltīs. Eksplozijas triecienvilnis izplatās uz visām pusēm vienmērīgi, un krāteris visbiežāk veidojas apaļš.

Tomēr aptuveni pieci procenti Marsa, Veneras un Mēness krāteru, kuru diametrs pārsniedz kilometru, ir eliptiski. Šādi krāteri var veidoties, ja meteorīts ietriecas virsmā ļoti šaurā leņķī. Tādā gadījumā sprādziena enerģija izlādējas nevis vienā punktā, bet garākā līnijā, tāpēc arī krāteris veidojas iegarens. Laboratorijas apstākļos simulējot meteorītu triecienus, zinātnieki ir secinājuši, ka eliptiski krāteri var veidoties, ja meteorīts krīt leņķī, kas mazāks par 12 grādiem.

@2016 Dienas Žurnali

01_IZ_02_2021.jpg
  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle