@2016 Dienas Žurnali

Kāpēc suņi miegā kustina kājas?

Suņi guļot dažkārt mēdz raustīt ķepas. Vai tas notiek sapņu dēļ?

Jautā Mārtiņš Mickus

Suņu saimnieki būs ievērojuši, ka šie mājas mīluļi miegā mēdz knosīties, kustināt ķepas un dažreiz pat ierieties vai ieņurdēties. Pētījumi liek domāt, ka suņi patiešām redz sapņus.

Protams, dzīvnieki nevar pastāstīt par miegā pieredzēto, tomēr zināmu priekšstatu par to ir iespējams iegūt, piemēram, ar elektroencefalogrāfijas palīdzību. Suņi guļ vairāk nekā cilvēki, arī to miega cikli ir atšķirīgi, tomēr miega fāzes ir līdzīgas tām, kādas raksturīgas cilvēkiem. Arī suņiem ir raksturīgs lēno viļņu miegs (non-REM) un ātro acu kustību (REM) miegs. Pēdējā no minētajām fāzēm smadzenes ir samērā aktīvas un cilvēks redz lielāko daļu sapņu. Parasti REM fāze suņiem iestājas aptuveni 20 minūtes pēc aizmigšanas un ilgst pāris minūšu. Domājams, arī dzīvnieki šajā miega fāzē sapņo tāpat kā cilvēki.

Suņi nebūt nav vienīgie dzīvnieki, kuri, visticamāk, redz sapņus. REM miegs ir raksturīgs visiem zīdītājiem un arī daļai putnu un rāpuļu. Eksperimentos ar kaķiem zinātnieki ir centušies gūt ieskatu dzīvnieku sapņu pasaulē, deaktivizējot smadzeņu tiltu – smadzeņu stumbra daļu, kas gādā, lai lielie muskuļi miegā paliktu mierīgi un mēs pa sapņiem neskraidītu apkārt. Kaķi ar deaktivizētu smadzeņu tiltu miegā staigāja, un daži pat tvarstīja iedomātus objektus. Tas liek domāt, ka dzīvnieki sapņos redz kaut ko līdzīgu tam, ko piedzīvo ikdienas gaitās.

  • Twitter - Black Circle
  • Facebook - Black Circle